Archive - Авг. 2016

Дата

August 30th

Стари снимки на площада от годините, когато е бил „Площад на победите”, „Сталин”, „Димитър Благоев”

Днешнят централен площад на Видин през десетилетията е сменял не само облика си, но и името си. Оформен е между Освобождението и началото на 20 век, когато градът бързо се разраства извън стария квартал „Калето”, край моста над тогавашния крепостен ров при главната порта „Стамбол капия”.

August 29th

In vino veritas! Как да си направим медовина и хипокрас, какъвто са пили в кралските дворове

За винопроизводството по българските земи още в древността, когато е било част от трапезата и култовите практики на древните траки, се знае много. Разширяването на римската империя на Балканите му дава нов тласък, а след период на упадък, когато империята се разпада и започва преселението на народите, следва възход на лозарството по време на Първото българско царство. 

August 28th

Г-н кмете, сега разбрахте ли защо не трябва да се толерира измамата?

Разбирам раздразнението на кмета, но точно той има ли право на такава остра реакция, при положение, че неговата партия ГЕРБ толерираше най-голямата плакатна и медийна измама по време на местните избори?

Кметът на Видин Огнян Ценков щял да сезира компетентните институции за фалшиви плакати за панаира.  Онези, които копират концертната му програма, но я обявяват като „Национален фестивал на чалгата и кючека”.

August 26th

Бжежински: Към глобалното пренареждане

Основният архитект на плана на Вашингтон да управлява света изостави схемата и призова за изковаване на връзки с Русия и Китай. Въпреки че статията на Збигнев Бжежински в The American Interest до голяма степен беше игнорирана от медиите, тя показва, че влиятелните членове на политическия истаблишмънт вече не вярват в успеха на Вашингтон да изпълни стремежа си за американска хегемония в Близкия изток и Азия.

Джоузеф Стиглиц: Еврозоната – или реформи, или развод

Джоузеф Стиглиц е американски икономист, професор в Колумбийския университет. Носител е на Нобелова награда от 2001 г. и на Медал „Джон Бейтс Кларк“ (1979). Той е може би най–известният съвременен икономист с леви убеждения и с критични виждания за глобализацията и неолиберализма.

August 19th

Предсрочни избори ще има. Както и коалиция между ГЕРБ и БСП, независимо от заговорите

Около Нинова подскачат амбициозни персони, вече избрали си направления и министерства, казва в анализа си ИВАН ГАРЕЛОВ

Интересът към президентските избори е като към „Биг брадър“. Нищо повече. Нито една от политическите сили не показва да е разбрала какво работи президентът и какъв кандидат да издигне.

August 14th

Ще има ли изобщо ляв кандидат за президент наесен

Президентът трябва да има ясни политически позиции. Военният е подготвен да води война, работа на политика е да пази мира.

Любимият рефрен на ръководството на БСП е, че партията е не само опозиция, но и алтернатива на днешното управление.

August 5th

Номинацията за президент като манипулация

Радетелите на „ляво-център обединение“ на БСП с АБВ и Движение 21 по същество са радетели за запазване на политическото статукво, казва в анализа си Анко Иванов 

Предстои поредната изборна битка – надпревара, кой да е президент на България. Не че има някакво особено пряко значение за обикновените хора, за развитието на българското общество.

August 4th

Когато град Варна стана Сталин

Голяма част от старите варненци знаят, че града в определен период от времето си се е казвал Сталин, на името на съветския ръководител - Йосиф Висарионович Джугашвили. За съжаление младото поколение не е добре запознато с историята на собствения си град и подобен факт често му убягва, изброявайки старите имена на Морската ни столица.

August 2nd

Неолиберализмът: демокрация, сведена до театър

Джордж Монбиo е британски писател, известен със своята активност в политиката и екологията. Автор е на бестселърите „Ерата на съгласието: манифест за нов световен ред“ и „Пленената държава: корпоративното превземане на Великобритания“. Монбиът има своя седмична колонка в „Гардиън“.