Изложба за историята на големите пандемии гостува във Видин

Първата чумна пандемия - Юстинияновата чума, продължава повече от 200 години. Тя включва серия от повече от 15 чумни епидемии с около 50% смъртност на населението. 

Черната смърт е възприета по различен начин: като Божие наказание за едни, като изпитание на вярата за други. За пандемията са обвинени небесните тела, евреите, дори керамичните съдове, в които се криела заразата...

Карантинните мерки са създадени около XIV век, те са напълно развити през XVIII век. 

Наказанията за неизпълнение са били драстични. В Новогрод по време на чума, нарушителите на карантинни мерки са били изгаряни живи. 

Тези и още много интересни факти ще бъдат представени в изложбата "Големите епидемии в историята", която ще бъде открита в музей "Кръстата казарма“ във Видин на 11 май, от 14.30 ч. 

Експозицията е дело на Националния антропологичен музей към Института по експериментална морфология, патология и антропология към БАН, а нейни автори са доц. д-р Рачо Стоев и д-р Мария Христова. В изложбата са представени трагични събития от историята на човечеството при сблъсъка му със смъртоносни болести като едрата шарка, чумата, холерата, тифа и как  епидемиите са се отразявали върху човечеството през последните 2000 години.

На откриването гост ще бъде авторът д-р Мария Христова.

 

На снимката горе: Лечение на болните от чума,  францисканска миниатюра от 1474 г.